Korduma kippuvad küsimused

 

Miks on hea üle-Eestiline Lemmikloomaregister?

Iga koerale pigutatud mikrokiibi number on unikaalne kogu maailmas, siis saab kiibi abil looma eksimatult identifitseerida.

Kui leitakse hulkuv või ärajooksnud peremeheta loom, siis otsivad loomaarstid tema küljest mikrokiipi. Kui registreeritud loom identifitseeritakse mikrokiibi järgi, saab tema omaniku lemmikloomade identifitseerimise andmebaas järgi hõlpsasti kindlaks teha.
Süsteemi lemmikloomaregister.ee andmebaasi pääseb ligi aasta läbi 24 tundi ööpäevas. Palun registreerige oma lemmikud siia andmebaasi.

 

 

Kas ma pean registreerima kutsika EKL-is?

Jah, peaksite küll end ametlikult kutsika omanikuks registreerima EKL Büroos. Selleks tuleb kaasa võtta koera registreerimistunnistus ning ostu-müügi leping.

Tihti otsitakse kaduma läinud/leitud tõukoera omanikku esmalt EKL kaudu.

  

 

Kui vanalt võib minna näitusele koeraga?

Vanust on raske öelda, kuid "mida varem - seda parem" on hakata koera harjutama näitusemiljööga. Alguses võib kutsika lihtsalt kaasa võtta näitustele (vaktsineeritud koeraga ja vet.pass kaasas) lühikeseks ajaks ja jälgida kutsikaga ringitööd ja näitusemelu, sest suur hulk koeri koondatuna hirmutab esialgu noort koera. Kodus tuleks hakata tasapisi kutsikat treenima seisma enda ees ja muudki veel. Hea oleks konsulteerida eelnevalt kasvatajaga või läbida näitusekoolitus.

Kutsikaklass alates 6 kuust ongi mõeldud näitusel harjutamiseks, sest kodus/koolitusel selgeks õpitu pahatihti ununeb kutsikaringis hetkega. Alates 9 elukuust saab registreerida juuniorklassi ja hakata taotlema sertifikaate mis on aluseks tiitlite vormistamisel.

Vanema koera esimest korda näituseringi toomine on palju raskem ja mõnel juhul ka võimatu. 

Kõik kutsika klassis saadud hinnangud olenemata näitusest ja riigist on mitteametlikud ja ei ole aluseks tiitlite saamisel. Mõnes riigis on kutsikate osalemine näitustel keelatud ja seega ei eksisteerigi kutsika klassi.

 

  

Kus saab tutvuda koerte näitusekalendriga? 

Erinevate maade näitusekalendrid on vastavate maade kennelliitude kodulehtedel. Eesti ja lähiriikide näitusekalenderi leiab EKL kodulehel.

 

 

Kuidas registreerida koer näitusele?

Näitusele registreerimiseks peate tasuma näitusemaksu ning saatma näitust korraldavasse klubisse järgmised dokumendid:

 1. täidetud registreerimisleht;
 2. koera tõutunnistuse koopia;
 3. kui soovite registreerida koera kasutus- või tšempioniklassi siis töökatsete või tšempionitiitli olemasolu tõendavate sertifikaatide/diplomite koopiad;
 4. juhul kui tasute registreerimismaksu ülekandega lisage registreerimis-dokumentidele maksekorralduse koopia. 

 

Kas koer saab näitustel osaleda ka mitmes klassis?

Ei, sest "Eesti Kennelliidu Näituste Eeskirjade" punkt 7.1 ütleb: "Koera võib registreerida näitust korraldava toimkonna poolt määratud ajani ja ainult ühte F.C.I. poolt määratud klassi." F.C.I. poolt määratud klassid on:

 1. kutsikaklass (6 - 9 kuud)
 2. juunioriklass (9 - 18 kuud)
 3. noorteklass (15-24 kuud)
 4. avaklass (üle 15 kuu)
 5. tšempioniklass (üle 15 kuu)
 6. kasutusklass (üle 15 kuu)
 7. veteraniklass (üle 8 aasta).

Eksitada võivad nimetused "kasvatajaklass" ja "järglasteklass", kuid siin on tegemist võistlustega. 

  

 

Koertele ja kassidele ohtlikud ained

Kõik, mida inimesed söövad, ei ole neile endilegi alati kasulik, koertele-kassidele võivad mitmed toiduained aga lausa ohtlikud olla.

Artikkel tuvumiseks meie kodulehe raamatukogu artiklite loetelus.